sobota, 1 czerwca 2013

Turcjo, jesteś taka piękna, gdy się złościsz.

Dla tych, którzy oczekują artykułu kulinarnego, lekkie rozczarowanie: dziś publikuję przetłumaczony tekst mojego przyjaciela, Burhan Gökay Yıldırım, z którym razem studiowałem filozofię. W prywatnej wiadomości przesłanej przez FB prosił o udostępnienie informacji o sytuacji w Turcji jak największej ilości osób, a ten blog jest medium, dzięki któremu jest to dla mnie możliwe w Polsce.

"Przyjaciele,

Nie wiem, czy orientujecie się w sytuacji, ale chciałem podzielić się z Wami tym, co się działo w ciągu ostatnich trzech dni w moim państwie, i moim mieście - Istambule. Czuję, że moim obowiązkiem jest podzielić się tym w prywatnej wiadomości, omijając to, co mogą przekłamać media. Możecie to zignorować, przekazać dalej, lub po prostu przeczytać. Może już wszystko wiecie.

Przez ostatnie kilka miesięcy obywatele, zwłaszcza Ci, którzy wspierają opozycję, zostali wzburzeni przez akcje Tureckiego rządu. Zaczynając od zburzenia historycznego kina Emek, i zdarzeń bezpośrednio za tym podążających (min. prohibicja), doświadczamy niepokojów społecznych. Trzy dni temu rząd zdecydował się działać przeciwko ludziom bojkotującym wyburzenie Parku Gezi, ostatniej ostoi zieleni w Taksim, co zmieniło się w wielki protest. Siły policyjne są wykorzystywane by przegnać nas z placu Taksim, i zmienić go w centrum handlowe. Jednakże, z każdą mijającą minutą przybywa protestujących. Zmieniamy się w powstanie przeciwko rządowi, oraz tyrani demokracji. Nazywam to tyranią demokracji, ponieważ w historii demokracja niejednokrotnie okazywała się bardziej destruktywna niż monarchia czy teokracja. Nie wierzcie, gdy media podają, że mamy tu prawdziwą demokrację.

Wszystko jest blokowane, główne media już są kontrolowane, bądź zamykane, a zwierzchnicy próbują zamknąć inne drogi komunikacji. W tym momencie blokowany jest twitter, a za chwilę spotka to facebooka. Turcja jest w potrzebie, ale mamy nadzieję sobie z tym poradzić. Przesyłam pozdrowienie, i proszę o wszelkie możliwe oznaki solidarności!"

Burhan Gökay

Dodatkowe linki:
http://occupygezipics.tumblr.com/
http://www.ustream.tv/recorded/33576827?utm_campaign=t.co&utm_source=33576827&utm_medium=social
http://uk.reuters.com/article/2013/05/31/uk-turkey-protests-idUKBRE94U0JA20130531


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz